Bolesť kĺbov: Ako sa prejavuje artróza

Publikované: 05.04.2016

Bolia vás kĺby a chcete vedieť, ako sa prejavuje artróza? Urobte si prehľad o najčastejších príznakoch a zistíte, ako jej predchádzať. Bolia vás kĺby a chcete vedieť, ako sa prejavuje artróza? Urobte si prehľad o najčastejších príznakoch a zistíte, ako jej predchádzať.

Bolesť kĺbov: Ako sa prejavuje artróza

Artróza je bolestivé ochorenie kĺbov, ktoré postihuje predovšetkým osoby vo vyššom veku. Neznamená to však, že príznakmi artrózy nemôžu trpieť aj ľudia podstatne mladší. Artrózou sú postihnuté najčastejšie veľké kĺby, chrbtica a niektoré malé kĺby rúk. Choroba sa prejavuje nielen bolesťou, ale aj obmedzením funkčnosti kĺbov.

Prejavy artrózy

Kĺbová chrupavka sa stáva menej pružnou a na jej hladkom povrchu sa tvoria štrbiny, ktoré sa časom prehlbujú až ku kosti. Úlomky chrupavky sa uvoľňujú do kĺbového priestoru a tým dochádza k poškodeniu mäkkých častí (väzív). Chrupavku môžeme čiastočne obnoviť pomocou výživových doplnkov.

Bolesti kĺbov pri artróze sa zväčšujú navečer, po celodennej námahe, pri zmene počasia alebo  neopatrným pohybom.

Príznaky artrózy

• Bolesť
    Bolesť kĺbov pri zvýšenej záťaži či pohybe je pre artrózu typická. Je to jeden z prvých príznakov.
  • Pohybová stuhnutosť
    Pri vstávaní z postele, kresla či pri zmene polohy má človek pocit, že je stuhnutý a musí sa pomaly a obťažne dostať späť k plnej pohyblivosti.
  • Opuch kĺbu
    Dochádza k nemu pri hromadení tekutiny (výpotku) v kĺbe pri zápale.
  • Deformácia kĺbu
    Známka pokročilého štádia artrózy. Kĺb na prvý pohľad nápadne vystupuje.

Artróza je jednou z civilizačných chorôb. Na jej vzniku sa veľkou mierou podieľa životný štýl: predovšetkým bohatá a mastná strava, ktorá spôsobuje obezitu,  a nedostatok kvalitného pohybu.

Príčiny všeobecné: obezita, nadmerné zaťažovanie kĺbov, dedičnosť,  cukrovka

Príčiny lokálne: jednostranné zaťažovanie  (napr. v zamestnaní), šport, úraz

Ktoré kĺby sú najčastejšie postihnuté  artrózou?

• Kolená, bedrá, ramená, malé kĺby rúk, chrbtica

Prevencia artrózy

Spočíva v udržovaní optimálnej váhy, fyzickej kondície, pohyblivosti kĺbov a svalov. To sa dá docieliť pravidelným cvičením, ktoré nie je silové a jednostranne nezaťažuje určité kĺby.

Dôležité je aj správne stravovanie s obsahom vitamínov a minerálov. Výživové doplnky, ako napr. kolagén, masážne gély alebo vitamín C kĺbom len prospejú.

Vaše kĺby potrebujú starostlivosť,  preto sa o ne postarajte včas.

Bolesť kĺbov: Ako jej predchádzať
24.03.2016

Bolesť kĺbov: Ako jej predchádzať

Boľavé kĺby nemusia byť váš prípad. Naučte sa, ako bolesti kĺbov predchádzať. Venujte sa vhodným športom, zamerajte sa na zdravý životný štýl a doplňte stravu o správne vybraté potraviny.

Bolesť kĺbov: Cviky na uvoľnenie kĺbov
29.03.2016

Bolesť kĺbov: Cviky na uvoľnenie kĺbov

Správnymi cvikmi si uľavte od bolesti kĺbov. Udržte sa dlhodobo v pohybe a do svojho denného režimu zaraďte cviky, ktoré nájdete v našom článku.