Bolesť kĺbov: Ako jej predchádzať

Bolesť kĺbov: Ako jej predchádzať

Publikované: 24.03.2016

Zobrazenie: 3986

Boľavé kĺby nemusia byť váš prípad. Naučte sa, ako bolesti kĺbov predchádzať. Venujte sa vhodným športom, zamerajte sa na zdravý životný štýl a doplňte stravu o správne vybraté potraviny.

Bolesť kĺbov: Ako jej predchádzať

Bolesť v kolene, bolesť v bedrách, artróza. Že ste mladí a vás sa to netýka? Chyba lávky. Ťažkosti s kĺbmi sa netýkajú len seniorov, prepuknúť môžu aj v mladom veku. Lenže málokto z nás si to uvedomuje. O svoje kĺby sa začneme starať  až v okamihu, keď nás bolia. A to je už väčšinou neskoro. Ako sa o kĺby starať a na čo si dať pozor?

Za bolesťou kĺbov väčšinou stojí nadmerná fyzická záťaž, obezita a v niektorých prípadoch aj dedičné dispozície. Zatiaľ čo s genetickou výbavou toho moc nenarobíte, ostatným rizikám môžete hravo predísť. Poďme si ich rozobrať pekne poporiadku.

Športom k zdraviu a boľavým kĺbom

Pokiaľ ide o kĺby, nie je šport ako šport. Zatiaľ čo plávanie, pomalá chôdza, ale aj bicyklovanie vašim kĺbom prospievajú, športy, ako tenis, squash alebo napríklad florbal, pri ktorých sú kĺby vystavené prudkým nárazom a otrasom, veru nie.

Tu platí jednoduché pravidlo. Športy, pri ktorých zaťažujete rovnomerne celý pohybový aparát, teda obojstranné alebo symetrické športy, vašim kĺbom a celému pohybovému ústrojenstvu pomáhajú. 

Naopak, tzv. jednostranné športy, pri ktorých nadmerne zaťažujete iba jednu časť tela, vedú k opotrebovaniu kĺbov a aj k mnohým zraneniam. Tým, ktorí jednostranným športom holdujú a nehodlajú sa ich vzdať, odporúčajú odborníci najmä užívanie výživových doplnkov s obsahom vitamínu C, ktorý podporuje tvorbu kolagénu pre správnu funkciu kĺbových chrupaviek. 

Redukcia hmotnosti a zdravý životný štýl

Ak sa chcete starať o svoje kĺby, musíte  si uvedomiť, aká ťarcha na nich denno-denne leží. Pokiaľ ide o tzv. nosné kĺby, ako kolená a bedrá, ktoré sú postihované najčastejšie, je to predovšetkým ťarcha vášho tela.

Svoje kĺby maximálne ochránite, keď znížite svoju hmotnosť. Upravte si svoj jedálny lístok, venujte sa vhodnej pohybovej aktivite.  Pokiaľ ste sa doteraz športu vyhýbali, začnite napríklad s plávaním alebo chôdzou. Koniec koncov  je to pohyb, na ktorý sú vaše kĺby zvyknuté už odmalička.

Vyváženou  stravou a pravidelným  pohybom  môžete navyše predísť aj celému radu ďalších ochorení.